Renk seçin:


Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama
22 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 41 kez okundu.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama uzun süre yatalak ve bakıma muhtaç hastalara bakmanın ne denli zor olduğunu herkes bilir. Bu kişiler bakmak hem zahmetli hem de oldukça masraflı olmakta ve bu nedenle maddi ve manevi açılardan herkesi zorlamaktadır.

Evde Bakım Maaşı İçin Yapılan Çalışmalar

Evde Bakım Maaşı Sorgulama evde bakım konusunda büyük zorlukların farkına varan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evde yatalak hasta olanlara yönelik bazı iyileştirmeler yapılması için proje arayışı içerisine girmiştir. Engelli, yaşlı ve yatalak insanların maddi sorunlarının bir nebze de olsa aşılmasını sağlamak için 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununda bir değişikliğe gidilmiş ve Ek 7. Maddesi eklenmiştir. Bu ek madde ile bakıma muhtaç ve yatalak hastalara bakanlara da Evde Bakım Maaşı verilmesi sağlanmıştır. Bu yapılan yasa değişikliği, yatalak hastası olanlara da maddi açıdan nefes almalarını sağlamıştır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Bakanlık tarafından yapılan bu değişiklik Evde Bakım Maaşı sorgulama işlemlerinin oldukça fazlalaşmasına neden olmuştur. En baştan ifade edilmelidir ki evde yatalak hastası olanlara 1027 TL maaş bağlanmaktadır. Ancak bunun için bazı şart ve prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Yani bazı resmi işlemlerin yapılması bu maaşın alınması için şartlardandır.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle, bakımı yapılan hastanın hayatını kendi kendine idame ettirememesi gerekmekte ve bunun tarafınızca beyan ve ispat edilmesi gerekmektedir. Hastanın tek başına beslenmesi, tuvaletini yapması, merdivenden inmesi, giyinmesi gibi temel ihtiyaçları yapamadığı durumlar; kendi hayatını tek başına devam ettiremeyeceğinin ifadesidir.

Bundan sonrası ise yasal işlemlerdir. Öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden, bakımı yapılan hastanın ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Bu rapor, hastanın engel oranının yüzde elliden çok ve ağır engellilik için de evet yazıyor olması şarttır. Bu rapor sonrasında dilekçe ile bulunulan ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurulması sonrasında maaş bağlanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git