Renk seçin:


Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir mi

Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir mi
22 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 45 kez okundu.

Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir mi günümüzde her yıl binlerce engelli kişi 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti Ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kararınca engellilik koşullarını sahip olmak sebebiyle başka insanların bakımına hak kazanıyor. Engel durumunda olanlara tek başlarına (giyinme, tuvalet, beslenme, merdiven inip çıkabilme gibi) ihtiyaçlarını gideremeyenlere, bakanlara bakım ücreti verilir.

Bu bakım maaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca engelli vatandaşlarımıza sunulan hizmettir. Elbette ki bakım maaşı alan kişi ekstra bir yerde çalışır durumda olabilir ama bu durum bakım maaşının alınmasında herhangi bir engel teşkil etmiyor. Aynı şekilde evde bakım maaşı alabilmek içinde engellilere verilecek engelli sağlık raporunda “Ağır Özürlü (Evet/ Hayır)” kısmında “Evet” işaretlenmelidir.

Ülkemizde Evde Bakım Maaşı Alabilen İnsanlar

Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir mi Ülkemizde bu ödemeden şu ana kadar yaklaşık olarak 800 bin kişi yararlanmıştır. Bakım maaşı Ocak 2018 yılı itibariyle 1068 liradır. Ve bu maaşa başvuruda “Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğünden veya ilçe müdürlüklerinden yapılmaktadır.” Elbetteki bazı şartlar sebebiyle krediye ihtiyaç duyulduğunda devlet eliyle verilen bakım maaşı bankadan kredi alımına engel değildir.

Hem Evde Bakım Maaşı Alınıp Hem Kredi Alınabilir mi?

Engelli vatandaşlarımızın bakımı için verilen bu maaş bazı nedenlerden yeterli gelmediği taktirde bankalara başvurulabilir. Bankalardan bu şartlar altında dahi kredi alınabilir. Ancak bir takım şartlar vardır. İlk ve en önemli şart bir gelirinizin olmasıdır. Fakat banka, gelirinizden ziyade bu gelirin kaynağına bakar. Referans olarak verebileceğiniz bilanço veya maaş bordosu istenir. Bunlar referans olarak istenir. Bankaların kredi verebilmesi için yapılan bir diğer şartta kredi notunu göstermenizdir. Evde bakım maaşı aldığınız bankadan bakım maaşını gelir olarak gösterip kredi alamazsınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git