Renk seçin:


Hostes (Kabin Memuru) Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Hostes (Kabin Memuru) Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?
28 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 525 kez okundu.

Hostes olmak, özellikle hanımların hem yüksek gelir modeli olarak, hem de seyahat cazibesiyle sıkça tercih ettikleri, şartları havayolu firmalarının özel kriterlerine göre değişen seçkin mesleklerden biridir. Havayolu firmaları, her yıl belirli dönemlerde ihtiyaç dahilinde hostes alımı yapacağını çeşitli mecralardan, genel olarak resmi web siteleri üzerinden duyurmaktadır.

Hostes olabilmeniz için karşılamanız gereken genel kriterler arasında; boy ve kilo dengesi, yabancı dil bilmek ve düzgün bir fiziğe sahip olmak öne çıkıyor. Bununla birlikte, yazılı ve sözlü mülakatlarda da yeterli başarıyı sağlamanız gerekiyor. Erkek kabin memuru adayları için de fiziksel şartlar değişiklik gösterebilmekle birlikte, genel kriterler değişmiyor.

Hostes Olmak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Havayolu şirketleri, kabin memuru ihtiyacı olduğunda, internet üzerinden veya belirli gazetelerin ilan sayfalarından işe alım sürecini duyururlar. Bu ilanlara ulaştığınızda, ilanda belirtilen başvuru yönergelerini takip ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İlan detaylarında, adaylarda aranan temel şartlar açıkça belirtilmektedir. Bu şartların tamamını karşılayamayan adaylar için hosteslik başvurusu yapmak vakit kaybı olacaktır çünkü havayolu için işe alım kriterlerinin tümü fiziksel, sosyal ve akademik gereklilikler olup, esnetilebilir değildir.

Kimler Hostes Olamaz?

Tahmin edeceğiniz üzere her aday kabin memuru olamaz. Öncelikle değişmez kriterlerden biri olarak, fiziksel yeterliliğe sahip olmayan adaylar en başta elenirler. Bununla birlikte, boy ve kilo unsurlarının dışında, yara izi, görme zayıflığı, şaşılık, işitme güçlüğü veya kabin içerisindeki görevi icra etmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olan kişiler hosteslik yapamazlar. Uçuş esnasında kabin basıncı değişikliklerine uzun süre maruz kalmak ve yine uzun süre ayakta çalışmak fiziksel dayanıklılık gerektirmektedir. Eleştirel yaklaşabileceğiniz bir diğer önemli kriter de, görünüş olarak da düzgün, bakımlı, şivesi düzgün ve sempatik biri olmanız beklenir.

Bu önemli gereklilikler dahilinde, hostes olmak için firmaya başvuran adaylar kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirilirler. Kontrol sonuçlarında, uçuş şartlarında sorun yaratabilecek herhangi bir hastalığınızın olmaması gerekir.

Hostes Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Fiziksel olarak uçuşa uygun olup olmadığınızın tespitinin ardından, hostes adaylarına İngilizce seviye tespit sınavı yapılır. Bu sınav, genel olarak orta düzeyde İngilizce bilen adayların başarılı olabilecekleri seviyededir. Bu sınavın ardından İngilizce sözlü mülakat gerçekleşir. Bunun sonrasında ise Türkçe mülakat yapılır. Türkçe mülakatta işverenlerinizin karşısına çıkarsınız. Burası en önemli aşamadır ve hostesliği niçin tercih ettiğinizi, bu mesleği yapmak adına ne kadar istekli olduğunuzu ve bunu ifade ediş biçiminizi değerlendirirler.

Bazı havayolu firmaları kabin memuru adaylarına psikolojik testler de yapmaktadır. Öyle ki, olumsuz uçuş şartlarında soğukkanlı olup, görevi profesyonel ölçüde devam ettirebilmek ve kabin içerisinde kriz yönetimi yapabilmek hayati önem taşımaktadır. Psikolojik testler, işin sosyal boyutu için de hazır olup olmadığınızı ortaya çıkaracaktır. Sınavların ve testlerin ardından seçimler yapılır ve seçilen adaylar hosteslik eğitimine alınırlar.

Hostes Adaylarında Aranan Fiziksel Özellikler

Hostes olmak için başvuru yapan adaylarda aranan fiziksel özellikler firma kriterleri doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Bayan adaylarda aranan temel boy kriteri 1.65 iken bazı şirketler bunu 1.63 olarak belirlemekte ve buna yakın ölçülerde değişebilmektedir. Firmalar hostes alımı için verdikleri ilanlarda boy ve kilo limitlerini açıkça belirtmektedir. Bu konuda boy ve kilo dengesi çok önemlidir. Hostesler güzel olmalı mıdır diye sorarsanız, bu göreceli bir kavram olmakla birlikte hostes adayının eli yüzü düzgün diye tabir edilen fiziksel standartlarda olması beklenir. Bunların yanında,  hosteslerin bakımlı olması da önemli kriterlerdendir. Saç ve tırnak bakımı, yumuşak resmi havada bir makyaj, hosteslerin mesai rutinlerindendir.

Hostesler Nasıl Bir Eğitim Alır?

Hostes adayları, yazılı ve sözlü sınavları geçip, fiziksel yeterlilik onayı da aldıktan sonra hosteslik programına kabul edilir ve eğitim süreci başlar. Eğitim içeriği; uçak tipleri, kabinde acil durum yönetimi, ilk yardım gibi temel programlardan oluşur. Bunlarla birlikte, yolcularla kurulacak diyalogda dikkat edilmesi gerekenler, kullanılacak kelimeler ve teknik terimlere dayalı eğitim de mevcuttur. Hostesler ayrıca kabin similatörlerinde acil durum senaryolarının uygulama eğitimini de alırlar.

Eğitim tamamlandıktan sonra hostesler ilk uçuşunu yapabilir. Bunlar öncelikle alıştırma uçuşları olacaktır. Birkaç alıştırma uçuşundan sonra hostesler ticari uçuşlarda görevine başlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git