Renk seçin:


Kira Gelir Vergisi Nedir, Kimler Verir, Nasıl Ödenir?

Kira Gelir Vergisi Nedir, Kimler Verir, Nasıl Ödenir?
21 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 118 kez okundu.

Kira Beyannamesi Nasıl ve Nereye Verilir?

Geçtiğimiz günlerde yapılan bildiride 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu göz önünde bulundurulduğunda mal ve hakların kiraya verilerek gelir elde edilmesi durumunda, gelir elde eden kişi vergiye tabidir. Bu açıklamanın ardından bir çok ev sahibi bu prosedürün nasıl işleyeceği konusunda bilgi sahibi olmaya çalıştı. Bu yazımızda sizlere Kira Geliri Vergisi nedir ve nasıl ödenir sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Kimler Kira Vergisi Verir?

Kira vergisi, gelir vergisi kanunun 70. Maddesinde kimlerin vereceği konusunda çeşitli ve detaylı bilgiler halinde açıklanmıştır.

  1. Arazi, bina, maden suları, memba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve bunların mütemmim cüzileri ve teferruatı
  2. Voli mahalleri ve dalyanlar,
  3. Gayrimenkullerin ayrı olarak kiraya verilen mütemmim cüzileri ve teferruatı ile bilumum tesisatı, demirbaş eşyası ve döşemeleri,
  4. Gemi ve gemi payları ile bilumum motorlu tahmil ve tahliye vasıtaları
  5. Arama, işletme ve imtiyaz hakları ve ruhsatları, ihtira beratı, alameti farika, marka, ticaret unvanı, her türlü teknik resim, desen, model, plan ile sinema ve televizyon filmleri, ses ve görüntü bantları, sanayi ve ticaret ve bilim alanlarında elde edilmiş bir tecrübeye ait bilgilerle gizli bir formül veya bir imalat usulü üzerindeki kullanma hakkı veya kullanma imtiyazı gibi haklar

Yukarıda ki 5 madde içerisinde belirttiğimiz mal ve hizmetlerden gelir elde eden tüm özel ve tüzel kişiler kira vergisi beyannamesi doldurup maliyeye vermek zorundadır.

Kira Vergisi Hesaplama

Kira vergisinin hesaplanmasında 2 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi Gerçek Gider yöntemi ve ikincisi Götürü Gider yöntemidir. Gerçek gider yöntemi yapı olarak incelendiğinde kira geliri elde etmiş olduğunuz yıl içerisinde faturalı bir şekilde bu gelir elde ettiğiniz mal ve haklara yaptığınız harcamaları belgelendirmeniz durumunda bu masrafların düşülerek hesaplanması durumudur.

Diğer yöntem yani götürü gider yöntemi incelendiğinde ise bu yöntemde, giderler faturalandırılmaz ve yıllık kira gelirinin %25 masraf payı düşülerek hesaplanarak o yıl içerisinde elde ettiğiniz kar tutarı üzerinde bir takım hesaplar yapılarak oluşturulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git