Renk seçin:


Kredi Çekilmesi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir

Kredi Çekilmesi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir
22 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 40 kez okundu.

Kredi Çekilmesi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir kredi notu, “Kredi Kayıt Bürosu(KKB)” tarafından yönetilir. Bu büro, 9 farklı bankanın bir araya gelerek oluşturduğu sistemdir. KKB’ de olan bu bankalar sıkıntı oluşturabilecek müşterileri hakkında bilgi gönderir. Bu bilgiler aşamasında KKB tarafından en az 1 en fazla 1900 puan verilir. Müşteriler kredi kartlarını beş yıl kullanmadığı takdirde bu bireylerin kredi notu direkt sıfır olur.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların kişiye kredi vermek için bu bireyin banka üzerinde yaptığı hareketleri göz önüne alarak değerlendirip ortalama bir puan vermesidir.

Kredi Notunun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Kredi Çekilmesi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir bankalar bu kredi notlarını kişilere kredi vermek için kullandığı önemli değerlendirmelerden biridir. Kredi notunun asıl amacı bankanın kişiye göre kredi vermesinin en kısa sürede hesaplamak istenmesidir. “1-699” arası puan alanlar en riskli kişiler kategorisine girmiş olurlar. “700-1099” arası puan alan müşteriler orta riskli, “1100-1499” arası puan alan kişiler az riskli kategorilerine girerler. Bunun yanında “1500-1699” arasındakiler iyi kategorisinde, “1700-1900” arası puan alanlarsa çok iyi kategorisinde değerlendirilmeye alınır. Bu sistem hemen hemen her bankada aynı şekilde uygulamaya alınır.

Bu bankalar “orta riskli ve en riskli” kategorilerde olan müşterilerin kredi talebini büyük olasılıkla reddedecektir. Bunun yanında “iyi” ve “çok iyi” kategorisinde bulunan müşterilere ise kredi verme olanağı yüksektir. Asıl bankalar “az riskli “ olan müşterilerinde sıkıntı yaşarlar. Bunun için müşterilerin aylık gelirine, mesleğine göre kredi alma durumları oluşacaktır.

Kredi Notu Dışında Başka Değerlendirilen Faktörler Nelerdir?

Bankalar kredi notunun dışında müşterilerinin bankaya olan toplam borcuna bakarak, aylık gelir durumuna göre ya da müşterinin çalıştığı kuruma, çalışma şekline göre de kredi sağlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git