Renk seçin:


Yurtdışından Türkiyeye Para Nasıl Gönderilir

Yurtdışından Türkiyeye Para Nasıl Gönderilir
22 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

Yurtdışından Türkiyeye Para Nasıl Gönderilir gün içinde birçok insan bankalar aracılığıyla para transferi gerçekleştiriyor. Yurtiçi hesaplara para göndermek kısa sürede ve kolaylıkla gerçekleşirken yabancı bir ülkeden Türkiye’ye para gönderme işleminde bazı farklılıklar bulunuyor. Yurtdışından Türkiye’ye para transferi işlemini gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler bulunuyor.

Yurtdışında Şubesi Olan Türk Bankası Aracılığıyla Para Gönderme İşlemi

Yurtdışından Türkiyeye Para Nasıl Gönderilir geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den yurtdışına veya yurtdışından Türkiye’ye para transferi oldukça zor gerçekleşirken, günümüzde teknolojik gelişmeler ve yurtdışında şubesi bulunan Türk bankaları sayesinde bu işlem daha kolay hale gelmiştir.

Yurtdışında şubesi bulunan Türk bankası aracılığıyla, para göndermek istediğiniz kişinin TC kimlik numarasına para yatırabiliyorsunuz. Bu kişi bankaya giderek telefonuna gelen kısa mesajda yer alan kodu bankaya bildiriyor ve adına gönderilen parayı hiç sorun yaşamadan alabiliyor.

Swift Yöntemiyle Para Gönderme İşlemi

Swift yönteminde yurtdışından parayı göndermek isteyen kişi parayı göndermek istediği bankaya giderek swift işlemi yapmak istediğini söyler. Banka da işlemi gerçekleştirebilmek için paranın gönderileceği kişinin bilgilerini, paranın gönderileceği hesabın IBAN numarasını ve gönderilen bankanın swift kodunu ister.

Swift işlemi, uluslararası para gönderme yöntemleri arasında ucuz fakat daha uzun sürede gerçekleşendir. Gönderilen paranın hesaba geçme süresi gönderilen bankaya ve ülkeye göre değişiklik gösterse de para transferi ortalama 4 – 5 gün gibi bir sürede tamamlanmış olur.

Western Union, MoneyGram ve TransferWise Aracılığıyla Para Gönderme İşlemi

Yurtdışından Türkiye’ye para aktarmanın en hızlı ancak pahalı yöntemi Western Union sistemidir. Yabancı ülkede Western Union temsilcisi olan bir kuruluşa giderek para gönderimi yapacağınız kişinin adını soyadını ve bulunduğu ülkeyi söyleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kurumun size verdiği kontrol numarasını mutlaka parayı gönderdiğiniz kişiye iletmelisiniz aksi takdirde gönderim yaptığınız kişi parayı çekemez.

Western Union genel olarak tüm Avrupa ülkelerinde kullanılan bir yöntem olduğu için çoğunlukla tercih edilmektedir. Ancak bunun yanında MoneyGram ve TransferWise da yurtdışından para transferi işlemlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz güvenli ve Western Union’a göre daha ucuz sistemlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git